12.2 C
Joniškis
2024 / 05 / 16

Kas yra tvarumas?

Ar jau skaitėte?

Žodžio reikšmė apibrėžiama kaip užtikrinanti įvairovės ir produktyvumo tęstinumą ir išlaikanti galimybę būti nuolatiniam. Pasauliniu mastu ši koncepcija veikė 1987 m. Jungtinėse Tautose bendradarbiaujant su Pasaulio aplinkos ir plėtros komisija. „Mūsų bendros ateities ataskaita paskelbta literatūroje. Ataskaitoje teigiama, kad žmonės turi tvarų vystymąsi užtikrindami savo kasdienius poreikius, nepakenkdami gamtos galimybėms reaguoti į ateities kartų poreikius.

- Reklama -

Jos egzistavimas priklauso nuo gamtos išteklių, tačiau nėra begalinių sunaudojamų energijos išteklių. Atliekami moksliniai tyrimai, siekiant užkirsti kelią ekosistemos blogėjimui dėl neatsinaujinančių gamtos išteklių. Tvarumo koncepcija, kurią reikia suvokti kaip visumą, palaikoma naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius. Tačiau tvarumas ir pusiausvyra tarp gamtos ir žmonių bus pasiekti tik tada, kai žmonės teisingai pasirenka savo pasirinkimą. Kadangi tvarumas ekosistemose tampa problema, jį lemia antropogeniniai veiksniai. Miškų naikinimas, į atmosferą ir vandenį išleidžiamos kenksmingos medžiagos dėl didėjančio atliekų kiekio, netinkamo dirvožemio įdirbimo, natūralių buveinių atsivėrimo dėl intensyvaus gyventojų skaičiaus augimo, biologinės įvairovės ir biologinės įvairovės nykimas atsiranda dėl iškreiptos urbanizacijos.

Tiriama visa žmonijos ir gyvenimo istorija ir prisidedama prie teisingo tvaraus gyvenimo ciklo, turint reikiamos informacijos. Tai yra individualaus tvarumo indėlio pavyzdys. Aplinkos apsaugai, intervencijos į gamtą mažinimui ir ekologinės pusiausvyros atkūrimui reikalinga tarptautinė atsakomybė. Todėl reikėtų sudaryti ilgalaikius planus ir pripažinti technologijas, energijos išteklius, aplinką ir klimatą. Tvarumo tvarumas per visą gyvenimo ciklą priklauso nuo pasirinkto teisingo kelio, kad būtų pasiekti užsibrėžti tikslai ir uždaviniai. Globalios sistemos, energetikos, ekonomikos ir ekologijos vizija turėtų būti formuojama vykdant visas pareigas individualiai ir socialiai.

Vienintelė vieta, tenkinanti gyvybiškai svarbius poreikius, tokius kaip pastogė, mityba ir dauginimasis, yra ten, kur yra jos struktūrai tinkamų aplinkos elementų. Natūraliai egzistuojančiose ekosistemose yra šie elementai. Remiama esama biologinė įvairovė ir ekosistemų funkcijos. Kiekviena neigiama intervencija į ekologinę pusiausvyrą sukuria neigiamą poveikį ir sutrikdo daugelį gyvybinės veiklos rūšių.

Didėjanti urbanizacija, oro tarša, industrializacijos tempai sukelia klimato pokyčius ir globalų atšilimą, trikdo ekosistemas. Pablogėjusi ekologinė pusiausvyra gali pašalinti visas ekosistemas. Tvarumas ekosistemoje vadinamas sąlygų, kurios atitinka reikalavimus, kurie gali užtikrinti visų gyvų daiktų išlikimą sukuriant integruotą sistemą, perdavimu. Tvarumo idėja išreiškiama kaip ekologinės tvarkos išsaugojimas. Užuot per daug suvartojęs, būdamas tokioje padėtyje, kuri saugo gamybą ir gamtą, neleidžiama mažėti ir išeikvoti natūralių galimybių.

Dirbtinės buveinės kuriamos dirbtinėms ekosistemoms kurti. Tvarumo sąvoka, kuri yra svarbi mokslo pasaulio darbotvarkė, nagrinėjama atsižvelgiant į daugelį veiksnių, tokių kaip urbanizacija, atogrąžų buveinių apsauga, vandenynų taršos prevencija ir floros apsauga.

- Reklama -

Be išnagrinėtų elementų, turėtų būti optimizuotas atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimas, o ne teršiant gamtą, turėtų būti naudojama saulės, vėjo ir vandens energija. Norint atkurti ekosistemą, kuri gali trukti šimtus metų, nuodingas medžiagas galima laikyti remiantis vadinamąja atstatymo ekologija. Vyriausybės ir nevyriausybinių organizacijų projektais galima apsaugoti faunos bendruomenes, kurioms išnykimo riba. Galima pagerinti kraštovaizdžio ir valymo paslaugas.

Ką reikėtų daryti dėl tvarumo?

Elektros energijos kiekis, naudojamas naujoms technologinėms sistemoms, naudojamoms tokiose srityse kaip šildymas, vėsinimas, televizoriaus žiūrėjimas, muzikos klausymasis ir apšvietimas, yra gana didelis. Ypač karštose šalyse dėl oro kondicionieriaus sunaudojamos energijos reikia imtis priemonių ES šalyse. Du trečdaliai energijos, sunaudojamos Europoje naudojant pastatus, išleidžiama privačiai nuosavybei. Turėtų būti įdiegti sukurti standartai statomiems pastatams ir įvertinti pastatų energinį naudingumą.

Daugėja sertifikatų, leidžiančių išmatuoti energijos suvartojimą. Intensyvios pastangos sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą ir energijos suvartojimą JAV ir Kanadoje remiamos įvairiomis Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono programomis. Pataisyti ekologinę pusiausvyrą, dėl kurios atskirai atlikti tyrimai negali pakankamai prisidėti, priklauso nuo to, ar bus sukurtos ir naudojamos programos, kurios užtikrins pramonės įmonių, pastatų, transportavimo ir asmeninių transporto priemonių tvarumą.

Informacija iš Ekoloji.com

TOP naujienos

ORAI: Ketvirtadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus

Ketvirtadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas besikeičiančios krypties, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 8–13, Pietvakarių Lietuvoje kai kur 14–16 laipsnių šilumos. Penktadienį daug...

ORAI: Trečiadienio dieną daug kur palis, kai kur smarkiai

Trečiadienio dieną daug kur palis, kai kur smarkiai. Vėjas vakarinių krypčių, 6–11 m/s, vakariniuose rajonuose iki 14 m/s. Aukščiausia temperatūra 13–18, kai kur 10–12...

Nustatyta nauja UAB „Joniškio vandenys“ bazinė geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kaina

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) suderino naują UAB „Joniškio vandenys“ geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų bazinę kainą: vartotojams, kuriems vanduo apskaitomas bute,...

Bus lyg „Michelin“ žvaigždučių restorane, bet išleisite mažai: kaip artišokus gamina močiutės Italijoje

Šarvuotas karys su minkšta širdimi. Taip galima apibūdinti artišokus, kurie, pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, Lietuvoje kasmet suburia vis didesnę gerbėjų...

Horoskopai balandžio 4 dienai

AVINASGali užgriūti daugybė reikalų, reikalaujančių skubaus sprendimo. Teks skaičiuoti likusius išteklius, jėgas ir laiką. Seni įpročiai ir įgūdžiai gali pasirodyti vis dar naudingi. JAUTISVėl tvirtai stovite ant kojų, pasiruošęs naujai kovai. Šiandien žinote daugiau nei...

Daugkartinio naudojimo respiratoriai pradedami gaminti Lietuvoje

Medikų iniciatyva, medicininių gaminių gamykla „Intersurgical“ paleido į gamybą daugkartinio naudojimo respiratorius. Vienas žmogus respiratorių galės naudoti keletą parų, o jo kaina tik ~1,50 EUR. Tad ekonomija valstybei dviguba – ilgesnis naudojimas ir itin...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS