7.8 C
Joniškis
2024 / 05 / 12

Antradienį įsigalioja draudimas tiekti rinkai kai kurias mikroplastiko turinčias kosmetikos priemones

Ar jau skaitėte?

2023 m. spalio 17 d. įsigalioja draudimas tiekti rinkai tikslingai pridėtas sintetines polimerų mikrodaleles – vadinamuosius mikroplastikus, kaip atskiras chemines medžiagas arba mišiniuose, kai mikroplastikų koncentracija sudaro 0,01 proc. masės ar yra didesnė. Draudimas taikomas tikslingai į mišinius dedamiems mikroplastikams, siekiant suteikti mišiniui norimą savybę.

- Reklama -

Nuo šiandien draudžiama tiekti rinkai veido šveitimo produktus, veido prausiklius, muilus, makiažo valiklius, dantų pastas, dantų balinimo produktus, taip pat ploviklius ir kitus produktus, kuriuose naudojamos mikrogranulės šveitimo ir valymo funkcijai užtikrinti. Šiam mikroplastikui pakeisti jau dabar yra tinkamų alternatyvų, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime žiniasklaidai.

Iliustracinė nuotrauka.

REACH reglamento priedas š. m. rugsėjo 25 d. papildytas nauju įrašu, (kuriame nustatyti mikroplastikų tiekimo rinkai apribojimai plačiai naudojamuose produktuose: kosmetikos produktuose, plovikliuose, vaškuose, blizginimo priemonėse, tręšimo, augalų apsaugos ir kituose žemės ūkio bei sodininkystės produktuose, granuliuotame užpilde, kuris naudojamas sintetiniams sporto paviršiams.

Kad įmonėms būtų lengviau prisitaikyti prie naujų reikalavimų ir būtų spėta surasti tinkamas alternatyvas, tam tikroms produktų grupėms numatyti apribojimo taikymo pereinamieji laikotarpiai.

Nuplaunamiems kosmetikos gaminiams, pavyzdžiui plaukų dažams, taip pat šampūnams, muilams, kuriuose mikroplastikas atlieka kitą funkciją nei šveitimas ar valymas, taikomas 4-erių metų pereinamasis laikotarpis.

5-erių metų pereinamasis laikotarpis taikomas plovikliams (nebent juose yra mikrogranulių, tuomet pereinamasis laikotarpis netaikomas), vaškams, blizginimo priemonėms ir oro priežiūros priemonėms, tręšiamiesiems produktams, žemės ūkio ir sodininkystės produktams.

- Reklama -

Nenuplaunamiems kosmetikos gaminiams, pavyzdžiui dezodorantams, saulės kremams, plaukų priežiūrai ir formavimui skirtiems produktams, medicinos priemonėms ir kvapiųjų medžiagų kapsuliavimui taikomas 6-erių metų pereinamasis laikotarpis.

8-erių metų pereinamasis laikotarpis taikomas granuliuotam užpildui, kuris skirtas naudoti sintetinėms sporto dangoms, augalų apsaugos ir biocidiniams produktams.

Kadangi lūpų priežiūros, nagų priežiūros ir dekoratyvinės kosmetikos gaminiams taikomas 12 metų pereinamasis laikotarpis, nuo 2031 m. iki 2035 m. šie gaminiai turės būti paženklinti teiginiu „Šiame gaminyje yra mikroplastiko.“.

Produktams, kuriems pagal kitus teisės aktus taikomi griežtesni reikalavimai, pavyzdžiui vaistams, maisto priedams, laboratoriniuose tyrimuose naudojamoms diagnostikos priemonėms nustatyta tiekimo rinkai draudimo išimtis. Tačiau tokių produktų tiekėjai nuo 2025 m. spalio 17 d. turės teikti naudojimo ir šalinimo instrukcijas. Be to, mikroplastikų, kurie naudojami kaip žaliava pramoniniuose objektuose, gamintojams, tolesniems pramoniniams naudotojams ir tiekėjams, kurie tiekia rinkai į išimtis patenkančius mikroplastikus, nuo 2026 m. nustatytas reikalavimas teikti kasmetines ataskaitas.

Palaipsniui uždraudus tiekti rinkai sintetines polimerų mikrodaleles, sumažės tarša mikroplastikais vandenyje, dirvožemyje, ore. Apskaičiuota, kad po 20 metų nuo šio apribojimo įvedimo Europoje bendra mikroplastiko tarša turėtų sumažėti apie 70 proc.

ES į aplinką kasmet išskiriama 42 000 tonų į produktus tikslingai pridėtų mikroplastikų. Patekęs į aplinką mikroplastikas biologiškai nesuyra ir negali būti pašalintas, jis kaupiasi gyvūnų, žuvų, vėžiagyvių, žmonių organizmuose, šios medžiagos randama jūrų, gėlo vandens sausumos ekosistemose, taip pat maiste ir geriamajame vandenyje. Laboratoriniai tyrimai atskleidė mikroplastiko galimą neigiamą poveikį gyviems organizmams.

 

TOP naujienos

L. Rimgailė dalijasi gardžiu duonos apkepo receptu savaitgalio pusryčiams

Pusryčiai – itin svarbus dienos ritualas, todėl artėjant savaitgaliui dažnas pradeda planuoti, kaip jų metu nustebinti save ir savo artimuosius. Tiesa, Liucina Rimgailė tingiais...

Ką valgo rytų europiečiai: ar pažįstame kaimynų tradicinius patiekalus?

Nors Rytų Europos šalių tradiciniai valgiai – pakankamai panašūs, ar tikrai žinome, ką valgo mūsų kaimynai? Rytų Europos virtuvėje vyrauja sotūs, naminiai patiekalai: virtiniai,...

Norint nustebinti moterį Kovo 8-ąją – išlaidauti nebūtina

Artėjantis pavasaris ir pirmoji šio sezono šventė – Kovo 8-oji – kasmet vyrus priverčia rimtai pasukti galvą, kaip nustebinti savo mylimą moterį. Finansų ekspertė...

Siautėjantis vėjas jau pridarė nuostolių už 85 tūkst. eurų

Nuo pat praėjusios savaitės penktadienio Lietuvą talžo didelis vėjas – tai pirmoji vėtra šiemet. „Lietuvos draudimo“ duomenys rodo, kad nuostoliams atlyginti rezervuota 85 tūkst....

„Kviečių mėsa“ – seitanas: kaip pasigaminti ir su kuo valgyti?

„Kviečių mėsa“ – skamba neįprastai? Vegetariškos mitybos atstovai būtent taip įvardija miltų ir vandens gaminį, patiekaluose pakeičiantį mėsą. Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad seitanas – skanus, nesunkiai pasigaminamas bei sveikatai...

Sultys – ne tik iš vaisių: įvardijo, kodėl į savo racioną reikėtų įtraukti raugintų...

Termometrams mušant karščio rekordus, ieškome būdų, kaip atsigaivinti ir aprūpinti organizmą skysčiais: mėgaujamės vandeniu, gaiviais vaisvandeniais ar vaisių sultimis. Tačiau atsigaivinti galima ne tik įvairiomis vaisių, bet ir daržovių sultimis. Be to, jos ne...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS