12.2 C
Joniškis
2024 / 05 / 16

Vakarykštės vakarienės likučiai – ne bėda: maisto tausojimo idėjos

Ar jau skaitėte?

Vis aktyviau pasaulyje kalbant apie maisto tausojimo naudą, šiai idėjai nelieka abejingi ir lietuviai. Maisto švaistymas yra viena didžiausių šiuolaikinių vartotojų problemų, o norint jai užkirsti kelią, dažnai užtenka pradėti nuo savo virtuvės. Lietuviško prekybos ženklo „Maxima“ atstovai primena, kad imtis pokyčių yra daug paprasčiau, negu atrodo iš pirmo žvilgsnio. Anot jų, eksperimentavimas su maisto likučiais gali ne tik prisidėti prie globalių problemų sprendimo, bet ir sutaupyti laiko bei išlaidų, planuojant asmeninį savaitės valgiaraštį.

- Reklama -

Maisto likučių sunaudojimas lygus neatrastiems skoniams

„Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė pastebi, kad nuo pirmojo karantino pradžios tautiečiai kardinaliai pakeitė savo apsipirkinėjimo įpročius. Didžioji pirkėjų dalis, siekdami rečiau lankytis parduotuvėse, pradėjo iš anksto planuoti savo savaitės pirkinių sąrašą, taip išnaudojant šaldytuve ir virtuvės spintelėse užsilikusius produktus.

„Žmonėms pradėjus skirti daugiau dėmesio atsakingam maisto planavimui, pastebime ir naujas pirkėjų krepšelių tendencijas. Iš anksto pirkinių sąrašą susidarę pirkėjai išvengia nenumatytų prekių bei nepasiduoda impulsyviam pirkimui. Tokie pirkėjai yra dažniau linkę atsižvelgti į produkcijos kokybę, todėl mes jaučiame nuolatinę paskatą plėsti savo prekių asortimentą bei suteikti kuo įvairesnes galimybes pirkėjams, siekiantiems išsirinkti jų individualius poreikius atitinkantį produktą“, – sako E. Dapkienė.

Tuo metu „Maximos“ Maisto gamybos departamento vadovė Brigita Baratinskaitė priduria, jog ilgą laiką praktikuojant pirkinių planavimą, galima užmiršti maisto likučių išmetimą. Anot jos, vadovaujantis savaitės valgiaraščio planu, bus ne tik paprasčiau apsipirkti parduotuvėse, bet ir atsiras daugiau entuziazmo išnaudoti vakarykštės vakarienės likučius naujam receptui.



„Planuojant savaitės valgiaraštį visada svarbu atsižvelgti į perkamų maisto produktų įvairovę. Išlaikytas balansas lėkštėje tarp daržovių, mėsos ir grūdinių produktų padės jūsų organizmui pasisavinti visas sveikatai ir energijai reikalingas maistines medžiagas bei vitaminus. Tokiais atvejais aptikus šaldytuve maisto likučių, juos bus daug paprasčiau suderinti su turimais ingredientais, pavyzdžiui, gaminant makaronų, kruopų ar salotų patiekalus. Taip galėsite pasirūpinti visaverte mityba bei organizmui pravarčiausiomis maistinėmis medžiagomis“, – pasakoja B. Baratinskaitė.

- Reklama -

Norintiems išbandyti maisto tausojimo praktiką savo virtuvėje, maisto gamybos ekspertė ne tik pataria skirti du kartus per savaitę šaldytuvo ir spintelių „išvalymui“, bet ir dalijasi receptais, padėsiančiais imtis šio iššūkio.

Grikių apkepas – paprasta galimybė išnaudoti maisto likučius

Reikės: 250 g virtos arba keptos vištienos (galima rinktis kitą mėsą, taip pat gaminti be jos), 200 g grikių, 100 ml grietinėlės, 2 didelių saujų tarkuoto sūrio, 2 kiaušinių, 1 morkos, 1 bulvės, 1 svogūno, poros česnako skiltelių, šiek tiek druskos ir juodųjų pipirų.

Išvirkite grikius pagal instrukciją ant pakuotės. Tuo metu keptuvėje pakepinkite smulkiai pjaustytą svogūną, kol šis suminkštės. Šalia sudėkite tarkuotą morką, kapotą česnaką – viską pakepinkite porą minučių. Vėliau į atskirą indą suberkite kepintas daržoves, vištieną (arba pasirinktą kitą mėsą), virtus grikius bei tarkuotą bulvę. Taip pat įmuškite kiaušinius, supilkite grietinėlę bei įberkite druskos ir pipirų – gerai išmaišykite šiuos ingredientus. Viską suberkite į sviestu arba aliejumi išteptą kepimo indą ir kepkite apie 30 minučių 180°C laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Praėjus pusvalandžiui ant apkepo užberkite tarkuotą sūrį ir dar pakepinkite keletą minučių, kol šis išsilydys.

„Ne paslaptis, jog grikiai garsėja kaip vienos mylimiausių mūsų tautiečių kruopų, kurių beveik visada galima rasti jų virtuvių spintelėse. Viena svarbiausių to priežasčių – vitaminų bei maistinių medžiagų gausa šiose kruopose. Baltymų kiekis grikiuose pralenkia kitas grūdines kultūras, o ir skonis leidžia juos valgyti kone vienus. Tuo metu šaldytuve užsilikę maisto likučiai visada tik dar labiau praturtina grikius tiek naudingosiomis medžiagomis, tiek iki šiol neatrastais skoniais“, – sako B. Baratinskaitė.

Makaronai su daržovėmis – receptas, atviras improvizacijai

Reikės: 100 g makaronų, 1 raudonosios paprikos, 1 nedidelės cukinijos, poros česnako skiltelių, pusės stiklinės grietinėlės, saujos tarkuoto parmezano, šiek tiek aliejaus kepimui, po žiupsnelį druskos ir juodųjų pipirų bei mėgstamų prieskonių (ypatingai tinka džiovintas bazilikas).

Išvirkite makaronus pagal instrukciją ant jų pakuotės. Tuo metu įkaitintoje keptuvėje pakepinkite kapotą česnaką bei smulkiai supjaustytą papriką. Vėliau suberkite nedideliais griežinėliais pjaustytą cukiniją, įpilkite šiek tiek vandens ir uždengus dangčiu viską patroškinkite, kol daržovės tolygiai suminkštės. Išvirusius makaronus gerai nusausinkite ir suberkite į keptuvę šalia daržovių. Supilkite grietinėlę bei suberkite prieskonius. Viską išmaišykite ir palikite papildomoms porai minučių pasitroškinti. Prieš nešant lėkštes ant stalo nepamirškite makaronų apibarstyti parmezano sūriu.

„Receptai su makaronais yra žavingi dėl suteikiamos laisvės eksperimentuoti, tad šiuo atveju jie tampa itin palankūs norint išnaudoti turimas pavienes daržoves virtuvėje – ir nesvarbu, ar jos šviežios, ar šaldytos, o galbūt ir termiškai apdorotos. Bendrai kalbant apie maisto likučių panaudojimą, galima atrasti begales naujų potyrių – tiek kalbant apie turtingą skonių įvairovę, tiek save pagiriant dėl naujų įgūdžių, paskatinusių branginti jūsų laiką ir netgi taupyti biudžetą. Tačiau svarbiausia – nė neišėjus iš virtuvės galėsite prisidėti prie pasaulį puoselėjančių šio meto iniciatyvų“, – dalijasi pastebėjimais B. Baratinskaitė.

Ernesta Dapkienė
„Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė

TOP naujienos

Mūsų savivaldybėje bus pasodintas iš Stelmužės ąžuolo gilės išaugintas ąžuoliukas

Nacionalinės jaunimo reikalų asociacijos bei Lietuvos savivaldybių asociacijos „Jaunimo parko“ iniciatyva visose Lietuvos savivaldybėse žaliuos po vieną iš Stelmužės ąžuolo –apie 1500 metų senumo...

Savivaldybės gyventojai viskas apie socialinės paramos išmokas ras vienoje vietoje

Skirtingais gyvenimo atvejais valstybė teikia šalies gyventojams socialinę paramą ir socialines paslaugas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad visą naujausią informaciją apie tai...

„Gulbelė“ krautuvės: reaguojame į klientų poreikį patogiai pasirinkti elektros tiekėją

Nuo šiol „Gulbelės“ krautuvių tinklo klientai galės gauti informacijos apie nepriklausomo elektros energijos tiekėjo pasirinkimą ir pasirašyti elektros tiekimo sutartis su „Perlas Energija“. Jau prasidėjo...

Horoskopai rugpjūčio 27 dienai

AVINASJei nesiseka tvarkyti savo paties reikalus, pabandykite padėti kitam. Šiandien galite būti prastas darbininkas, bet geras patarėjas. Vartokite daugiau skysčių, atidžiau rinkitės maistą. Audioknyga: SUMAIŠTIS....

Joninių savaitgalį iškepėme šimtus tonų mėsos

Ilgąjį Joninių savaitgalį Lietuvoje liepsnojo ne tik laužai, bet ir čirškėjo maistas kepsninėse: kepimui skirtos mėsos pardavimai skaičiuojami šimtais tonų. Vien vieno prekybos tinklo Lietuvoje parduotuvėse nupirkta daugiau nei 150 tonų sveriamos šviežios ir...

Kodėl sausio mėnesį žmones dažnai užklumpa niūrios emocijos ir kaip jas įveikti?

Praėjus vienoms gražiausių metų šventėms, grįžimas į ne tokią džiaugsmingą kasdienybę daugeliui gali tapti tikru emociniu išbandymu. Dėl šios priežasties, trečiasis sausio pirmadienis pasaulyje vis dažniau vadinamas liūdniausia metų diena, tačiau kiek šis pavadinimas...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS