11.1 C
Joniškis
2024 / 05 / 14

Spanguolių sezonas prasidėjo: šiųmetinio derliaus ypatumai ir uogautojo patarimai

Ar jau skaitėte?

Spanguolių derlius jau prasidėjo. Patyrę uogautojai sako, kad šįmet pirmosios spanguolės pasirodė vėliau nei įprasta, tačiau šių uogų derliaus laukiama gausaus ir kokybiško. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad spanguolės lietuvių mėgstamos ir nuo seno vertinamos uogos, todėl nenuostabu, kad vos pasirodžiusios parduotuvių lentynose jos sulaukia pirkėjų susidomėjimo.

- Reklama -

2030-ieji. Kaip svarbiausios šiandienos tendencijos visiškai pakeis mūsų ateitį


„Sveikesni produktai – vaisiai, daržovės, uogos, o ypač sezoninės, rudenį tarp pirkėjų sulaukia didelio dėmesio. Pastebime, kad pirkėjų krepšeliuose šį sezoną atsiduria moliūgai, morkos, kopūstai, obuoliai, taip pat ir lietuvių nuo seno pamėgtos spanguolės. Jų parduotuvėse stengiamės pasiūlyti už patrauklią kainą – 250 g šių sveikatai naudingų uogų kainuoja 2,99 Eur“, – teigia V. Budrienė.

Laukia gausus derlius

Spanguolės.

Visuomenininkas, grybautojų asociacijos įkūrėjas, devynis kartus Lietuvos ir kartą pasaulio grybavimo čempionato nugalėtojas ir uogautojas mėgėjas Vytenis Daugudis, sako, kad šįmet spanguolių derlius gausus ir kokybiškas.

„Pastaruosius kelerius metus pelkėse, kuriose auga spanguolės, buvo pakankamai sausa. Tačiau šią vasarą joms drėgmės užteko. Pastebiu, kad palyginti su pernykščiu spanguolių derliumi, šįmet jų ne tik daugiau, bet jos dar ir didesnės“, – teigia V. Daugudis.

Pasak jo, paprastai spanguolės pradedamos rinkti pačioje rugsėjo pradžioje, tačiau šiais metais derlius gerokai vėluoja. Ir nors kokybiškų, skanių spanguolių miškuose rasti jau galima – ne visos jos iki galo sunokusios.

„Spanguolių sezonas trunka ilgą laiką. Spanguoles galima rinkti nuo pat rugsėjo iki lapkričio pabaigos, netgi prasidėjus šalnoms, o, ant krūmelių kabančių uogų rasti galima ir pavasarį – nutirpus sniegui. Žinoma, tokios uogos jau būna minkštos, bet jų skonis – nepasikeitęs“, – pasakoja V. Daugudis.

- Reklama -

Spanguoliaukite atsargiai

Kadangi spanguolės auga drėgnose miškų vietose – pelkėse, ruošiantis spanguoliauti, pasak V. Daugudžio, svarbiausia yra tinkamai pasirinkti avalynę. Geriausia avėti ilgaaulius guminius batus, pasirūpinti patogia apranga, o daugiau jokių kitų ypatingų įrankių spanguoliavimui neprireiks. Užteks paprasto kibirėlio. Einant spanguoliauti svarbu pasirūpinti savo saugumu – nebristi giliai į nepažįstamą pelkę. Nespanguoliauti vienam, geriausia į kompaniją pasikviesti patyrusį uogautoją arba apylinkes bent šiek tiek pažįstantį žmogų.

„Spanguoliavimo privalumas yra toks – jeigu radote spanguolėmis gausias vietas, žinokite, kad čia grįžti galėsite ir kitais, ir dar kitais metais. Mat šios uogos kasmet auga tose pačiose vietose. Spanguolių rasti lengvai rasti galima visuose Lietuvos regionuose, tereikia pasidomėti, kur yra pelkingos vietos“, – pataria uogautojas.

Ką pasigaminti?

Spanguolėse yra daug įvairių vitaminų, antioksidantų ir kitų sveikatai naudingų elementų. Jose gausu vitaminų C ir E, spanguolės taip pat yra puikus vitamino K1 šaltinis. Šiose uogose taip pat randama ir kitų sveikatai naudingų mikroelementų: ypač mangano, vario. Spanguolės taip pat gali padėti kontroliuoti cholesterolio lygį kraujyje, jų įtraukimas į racioną padeda išvengti širdies bei kraujagyslių ligų.

Pasak V. Daugudžio, spanguoles virtuvėje panaudoti galima pačiais įvairiausiais būdais. Jos dažnai naudojamos raugiant kopūstus, naudojamos ir kaip vaistas – iš šių uogų dažnai verdamos arbatos, ypač jos naudingos peršalus, verdami įvairiausi padažai, kurie patiekiami ir prie mėsos, dažniausiai paukštienos. Dar vienas populiarus spanguolių panaudojimo būdas – šaldymas. Šaldytos spanguolės puikiai tinka paskantininti įvairiausius gėrimus, kokteilius ar glotnučius, iš jų taip pat gali būti verdami pagardai arba jos paprasčiausiai trinamos su medumi ar cukrumi – valgomos vienos, naudojamos arbatai.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Kodėl jauni žmonės studijoms renkasi užsienio universitetus

Nors Lietuvos vyriausybės strateginės analizės centro (Strata) atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad 2028 m. sveikatos specialistų poreikis Lietuvoje bus 3,4 tūkst. specialistų didesnis nei...

Policijos pareigūnai primins dviračių ir elektrinių paspirtukų vairuotojams jų atsakomybę

Dviračių ir elektrinių paspirtukų vairuotojai yra viešojo judėjimo dalyviai. Jiems galioja nustatytos taisyklės, o už jų nesilaikymą skiriamos baudos nuo 10 iki 230 eurų....

Horoskopai balandžio 10 dienai

AVINASJokiu būdu šiandien nesivelkite į kokias nors varžybas, ginčus, lažybas ir panašius dalykus. Susilaikykite nuo komentarų, ypač jei kalbamas dalykas ir jums pačiam nėra...

Atostogų sezono pabaiga: kaip neiššvaistyti gerų emocijų ir į darbus grįžti be streso?

Vasara, o tuo pačiu ir atostogų metas, artėja prie pabaigos, todėl daugeliui tenka galvoti apie grįžimą iš kurortų, paplūdimių ir kelionių į darbus. Po...

Horoskopai rugpjūčio 12 dienai

AVINASKas neišvengiama, privalo atsitikti. Nuo likimo nepabėgsite. Jei lemtingą smūgį pasitiksite atstatęs krūtinę ir aukštai iškėlęs galvą, dar turite šansų. Serhijaus Žadano audioknyga „Internatas“ – tikrais įvykiais paremtas romanas apie karą Donbase ir į jo...

Siūlo vaistą nuo mokyklinio streso

Rugsėjis - mokiniams ir jų tėvams, mokytojams lyg antri naujieji metai. Mokslo metus dauguma pradeda žadėdami geriau mokytis, lengviau keltis rytais ir pagaliau rasti papildomą veiklą, kuri tinka ir patinka. Tačiau tai sukelia daug...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS