13.3 C
Joniškis
2024 / 05 / 13

Nedarbo grimasos: trečdalis bedarbių prieš karantiną nebuvo dirbę Lietuvoje

Ar jau skaitėte?

Daugiau nei pusė šalyje šiemet registruotų bedarbių negavo „Sodros“ nedarbo išmokos, nes nėra dirbę nė 12 mėnesių per pastaruosius dvejus su puse metų. Be to, trečdalis – apie 95 tūkst. – apskritai šį laikotarpį nėra dirbę samdomo darbo Lietuvoje ir neturi jokio nedarbo socialinio draudimo stažo, rodo „Sodros“ analizė. 

- Reklama -

„Užimtumo tarnybos duomenimis, nedarbo lygis yra rekordiškai išaugęs. „Sodros“ nedarbo išmokų analizė rodo, kad nedarbo augimą lėmė ne vien darbuotojų atleidimai dėl Lietuvoje paskelbto karantino. 

Palyginus 2020 m. 3 ketvirtį su tuo pačiu 2019 m. laikotarpiu, per metus registruotų bedarbių skaičius išaugo 106 tūkst., tačiau Lietuvoje apdraustųjų skaičius tuo pačiu laikotarpiu sumažėjo tik 21 tūkst., o trečdalis bedarbių apskritai pastaruosius kelerius metus nebuvo samdomi Lietuvoje“, – pastebi „Sodros“ direktorė Julita Varanauskienė. 

Nedarbo išmokų skaičius – stabilus 

„Sodros“ nedarbo išmokų gavėjų skaičius, pradėjęs augti per pirmąjį karantiną, antroje metų pusėje stabilizavosi ir pasiekė 90 tūkst. Palyginti su tuo pačiu 2019 m. laikotarpiu, nedarbo išmokų gavėjų yra perpus arba maždaug 30 tūkst. daugiau. 

Vidutinė nedarbo išmoka paskutinį praėjusių metų ketvirtį siekė 350 eurų, o vidutinė išmokos mokėjimo trukmė – beveik 5 mėnesiai – panaši kaip buvo tuo pačiu laikotarpiu užpernai. Tai reiškia, kad žmogus išmoką gauna ne visą maksimalų 9 mėnesių laikotarpį, o vidutiniškai per 5 mėnesius susiranda darbą. 

- Reklama -

Praėjusių metų pabaigoje nuosekliai mažėjo ir gyventojų besikreipusių nedarbo išmokos. Spalį „Sodra“ gavo 39 tūkst., lapkritį – 32 tūkst., o gruodį – beveik 26 tūkst. naujų prašymų skirti nedarbo išmoką, kai, palyginti, piko metu – praėjusių metų liepą – gauta 61 tūkst. prašymų skirti nedarbo išmoką. 

Beje, gyventojams, kurie registruojasi Užimtumo tarnyboje, atskirai kreiptis į „Sodrą“ dėl išmokos nereikia. Užpildžius dokumentus Užimtumo tarnyboje, automatiškai pateikiamas ir prašymas „Sodrai“ dėl išmokos. Jeigu žmogui išmoka nepriklauso, „Sodra“ priima sprendimą jos neskirti. 

Išmokos – iki devynių mėnesių

Nedarbo išmokas „Sodra“ skiria tiems gyventojams, kurie prarado samdomą darbą ir yra sukaupę bent 12 mėnesių per pastaruosius 30 mėnesių nedarbo socialinio draudimo stažą – atitinkamai sumokėję socialinio draudimo įmokų. 

Beje, nedarbo socialiniu draudimu nedraudžiami savarankiškai pagal individualios veiklos pažymą ar su verslo liudijimu dirbantys gyventojai – jie nemoka nedarbo socialinio draudimo įmokų, kitaip nei individualių įmonių savininkai ar mažųjų bendrijų nariai. 

Nedarbo išmokos pradedamos mokėti tik pasibaigus laikotarpiui, už kurį žmogus gavo išeitinę išmoką iš darbdavio ir mokamos iki devynių mėnesių. Kas tris mėnesius išmokos dydis sumažėja – taip bedarbiai skatinami ieškoti galimybių sugrįžti į darbo rinką. 

Saulius Jarmalis

„Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas

TOP naujienos

Vasario 24-oji: vardadieniai, dienos INFO

Vasario 24-oji – Estijos Nepriklausomybės diena; Šv. Motiejus, Vieversio diena. Vasario dvidešimt ketvirtoji, šeštadienis, (šeštoji 8-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 310 dienų. Savo...

Artėjant pavasariui – daržovių gidas: kaip turi atrodyti viena porcija ir kaip geriausia jas ruošti

Vasariui einant į pabaigą jaučiamos pavasario nuotaikos, todėl nenuostabu, kad vis dažniau lengvumo ir spalvų norisi ne tik spintose, bet ir lėkštėse. Į kasdienę...

Šiandien Verbų sekmadienis

Didžioji pavasario šventė – Velykos – dažniausiai švenčiamos balandį, o paskutinis sekmadienis prieš jas būna Verbų sekmadienis, Verbinės, daugelyje Europos šalių vadinamas Palmių sekmadieniu....

Nuo sriubos iki desertų: 3 patiekalai su Helovino simboliu – moliūgu

Moliūgas – ne tik tikrų tikriausias rudens derliaus, bet ir visame pasaulyje bei Lietuvoje vis labiau populiarėjančios Helovino šventės simbolis. Vaida Budrienė, prekybos tinklo...

Šventės užsienyje: moterys svajoja apie gimtadienį, vyrai – apie Naujuosius Metus svetur

Net 82 proc. lietuvių nori šventes praleisti svetur. Kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ vykdytos apklausos duomenimis, moterys dažniausiai svajoja apie gimtadienį užsienyje, vyrai – apie Naujuosius Metus. Toliau rikiuojasi vestuvių šventė bei Valentino diena. Moterys svajoja...

Artėjant „Rimi Vilniaus maratonui“ – olimpinės rinktinės vyr. trenerio patarimai moterims: svarbu įvertinti savo...

Rugsėjo 11 dieną sostinėje vyks didžiausia bėgimo šventė – „Rimi Vilniaus maratonas“, kurioje kasmet dalyvauja šiam sportui neabejingi įvairaus amžiaus vyrai, moterys, vaikai bei senjorai. Maratonas yra tikras išbandymas, kurį gali įveikti tikrai ne...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS