7.2 C
Joniškis
2024 / 04 / 29

Gudrybės su citrina, kurių dar nesate girdėję – net ir orchidėjos augs kaip ant mielių

Ar jau skaitėte?

Apie stebinančias ir kone stebuklingas citrinos savybes žino daugelis. Tai – vienas iš vaisių, kurį visuomet verta turėti namuose. Citrinos gali virsti ne tik pasakiško skonio desertais, subalansuoti patiekalų skonį, bet ir tapti nepamainomu bei visai pigiu pagalbininku namų ruošoje. „Iki“ žinovai atskleidžia, kur ir kaip panaudoti citrinas, kad namai būtų švarūs, gėlės krautų žiedus, o sriuba ne per sūri.

- Reklama -

„Citrinų paprastai vienas pirkėjas neperka tokiais kiekiais, kaip, pavyzdžiui, mandarinų ar apelsinų, tačiau jos atsiduria labai dažname pirkinių krepšelyje. Dėl to jos netgi patenka į populiariausių citrusinių vaisių trejetuką. Nors citrinos paklausios ištisus metus, bet šaltuoju metų laiku, kai atsivežame jų iš Turkijos, Ispanijos, šių vaisių nuperkama maždaug dvigubai daugiau nei vasaros mėnesiais“, – atkreipia dėmesį Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.

Citrinos.

Ji pastebi, kad lietuviai vis dažniau renkasi ekologiškai augintas citrinas, kurios pasižymi dar didesne verte organizmui. Būtent su imunitetą stiprinančiomis ir nuo ligų saugotis padedančiomis savybėmis siejamas jų paklausos išaugimas vėstant orams. Visgi, citrinos idealiai tiks ne tik šildančiai arbatai su imbieru ir medumi. Kaip išnaudoti visą šio vaisiaus potencialą? Atminkite kelis paprastus patarimus.

Itin pigi ir veiksminga priemonė net langams valyti

Citrinų sultys pasižymi savybėmis, leidžiančiomis ištirpdyti riebalus ir nešvarumus, pasakoja „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė.

„Rudenį, kai saulės mažiau, o namuose darosi niūriau, derėtų nepamiršti prieš žiemos sezoną gerai nuvalyti langus. Bus ir estetiškiau, ir namuose atsiras daugiau šviesos. Ekologišką naminį langų valiklį pasigaminsite iš spirito acto ir citrinų sulčių. Visų pirma sumaišykite 1 šaukštą acto ir 2 šaukštus citrinos sulčių. Kai juos gerai sumaišysite, tuomet įpilkite 1 puodelį šilto arba karšto vandens ir vėl išmaišykite. Šis valiklis tiks ne tik langams, bet ir veidrodžiams“, – receptu dalijasi daržovių žinovė.

Be to, riebaluotą pjaustymo lentą lengviau nuvalysite naudodami citrinos sultis, sumaišytas su rupia druska. Šio citrusinio vaisiaus gabalėlius taip pat galima naudoti čiaupams ir dušams valyti. Taip pat pravartu panaudotą sūrio tarką plauti ne kempine, o citrinos gabalėliu.

- Reklama -

Keli lašeliai – orchidėjoms

Orchidėjos Lietuvoje puošia begales palangių – šios gėlės kambaryje iškart sukuria ypatingą nuotaiką. Nors dėl išraiškingų ir elegantiškų žiedų gali atrodyti, kad jas auginti yra nemenkas iššūkis, iš tikrųjų orchidėjos yra mažai priežiūros reikalaujantys kambariniai augalai. Visgi, kartais net ir būdamos nepriekaištingos būklės bei tinkamai prižiūrėtos, jos vis tiek taip ir nesukrauna žiedų.

„Tokiu atveju verta orchidėją palaistyti su keliais lašais citrinos sulčių, – pataria „Iki“ augalų skyriaus darbuotoja Vesta Paukštelo. – Tai skamba kiek neįprastai, bet yra labai efektyvu. Paslaptis slypi tame, kad šios gėlės geriausiai jaučiasi tuomet, kai jų dirvožemis yra šiek tiek rūgštus. Jei orchidėja kelerius metus stovėjo ant palangės, laikui bėgant jo pH gali tapti neutralus. Nors orchidėjai tai nėra pražūtinga, rūgštus dirvožemis skatina šaknis geriau įsisavinti vertingas maistines medžiagas.“

Pasak gėlių žinovės, tereikia į laistymui naudojamą vandenį įlašinti kelis lašus citrinos sulčių. Jų verta nepamiršti, kad ir kokiu būdu laistote savo orchidėją – įmerkiate augalą su visu vazonu į vandenį ar vandeniu šaknis mirkote iš viršaus.

Padauginote druskos? Išgelbės citrina

Vos keli žiupsneliai prieskonių gali visiškai transformuoti patiekalą – su tuo niekas nepasiginčys. Tačiau kartais gali nutikti, kad netyčia į sriubą, troškinį ar kitą patiekalą sudrebėjus rankai įdėjote per daug druskos.

„Visų pirma reikėtų atsiminti, kad maisto gaminimo menas yra penkių pagrindinių skonių harmonija – sūraus, saldaus, rūgštaus, kartaus ir umami. Rūgštumas neretai pamirštamas, tačiau būtent jis suteiks ryškumo, gyvumo patiems įvairiausiems receptams. Jis galės išgelbėti ir nuo persūdimo – tereikia į patiekalą su per daug druskos įpilti šiek tiek citrinos sulčių arba acto“, – patarimą duoda „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.

Šis triukas seniai žinomas profesionaliems šefams, tačiau jį rimtai nagrinėjo ir mokslininkai. Virdžinijos sandraugos universiteto tyrėjai net yra pateikę modelį, kodėl rūgštus skonis, sumaišytas su sūriu, sumažina sūraus skonio pojūčio intensyvumą.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Klausiate – atsakome: kiek reikėtų laikyti mėsą šaldiklyje, kad ji išliktų kokybiška?

Visų pirma, įsigijus mėsą, ją reikėtų užšaldyti kaip galima greičiau nuo įsigijimo, bet ne vėliau kaip iki ant pakuotės nurodyto galiojimo termino pabaigos. Pasibaigus...

Kada reikia mokėti mokestį už galios dedamąją, net jeigu vartotojas nevartoja elektros?

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi ginčą, kilusį tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), nutarė, jog vartotojo reikalavimas įpareigoti ESO neskaičiuoti objektui...

Horoskopai liepos 27 dienai

AVINASĮvykiai klostysis kur kas lėčiau nei jums norėtųsi. Pasistenkite savo nekantrumą paversti kokios nors pozityvesnės energijos rūšimi. Meiliais žodžiais pasieksite kur kas daugiau, nei...

Naujametinių fejerverkų poveikis gamtai vis dar nėra ištirtas

Spalvotos ir į dangų skrendančios liepsnos – taip senovėje žmonės vadino fejerverkus. Tačiau pastaraisiais metais smarkiai išaugus gamtos ir oro užterštumui, fejerverkai vis dažniau...

Nuo uždegimo sauganti mityba: gydytojas dietologas atsako, kurie produktai gali padėti

Tinstanti, paraudusi ir skausminga oda – pirmieji lokalaus uždegimo požymiai. Uždegimo priežasčių yra įvairių, jį sukelti gali išorinės priežastys, tokios kaip įdrėskimas, arba vidinės priežastys, pavyzdžiui, organų disfunkcija ir kitos. Vis dėlto net ir...

Seimas patvirtino kitų metų valstybės biudžetą

Seimas, 71 parlamentarui balsavus už, nė vienam nebuvus prieš ir 4 susilaikius, priėmė 2022 m. valstybės biudžeto įstatymą (projektas Nr. XIVP-966(2), kuriame didžiausias dėmesys skiriamas keturioms prioritetinėms kryptims: Lietuvos saugumui, investicijoms į strategines valstybės...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS