14.4 C
Joniškis
2024 / 05 / 12

Daigintas sėklas auginantis ūkininkas: visada tikėjau, kad šį vitaminų šaltinį atras ir lietuviai

Ar jau skaitėte?

Daigai – natūralių vitaminų ir mineralų šaltinis. Įvairiausius daigus verta įtraukti į racioną, ypač pavasarį, kai organizmą po žiemos reikia papildyti naudingomis medžiagomis. Daigais kasdienę mitybą praturtinti nesunku: jais galima gardinti sumuštinius, salotas, sriubas, netgi rytinę košę ar omletą. Be to, daigai pasižymi pakankamai intensyviu skoniu, kuris dar ir paryškins patiekalą. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad sveikų produktų kategorijos pardavimai nuosekliai didėja, o pirkėjų dėmesio sulaukia ir daigai.

- Reklama -

Ūkininkavimo paslapčių išmoko iš tėvų

„Pavasarį pirkėjų krepšelis prisipildo sveikatai naudingais maisto produktais. Pastebime, kad tinklo pirkėjų dėmesio sulaukia šviežio derliaus daržovės: agurkai, pomidorai, ridikėliai, morkos, svogūnai, įvairiausios salotos. Taip pat pirkėjai ieško ir žalumynų, pavyzdžiui, daigų, kurių gausų asortimentą esame paruošę: nuo saulėgrąžų iki liucernos ar ridikėlių daigų“, –teigia V. Budrienė.

Prekybos tinklui „Iki“ daigus tiekiantis Raimondas Grajauskas pasakoja, kad daigų auginimo paslapčių išmoko iš tėvų, kurie Lietuvoje vieni pirmųjų užsiėmė ekologiniu ūkininkavimu. Nuo 1998 m. ūkį perėmęs vyras sako, jog iš pradžių žmonės į jo auginamus žalumynus žiūrėdavo kreivai. Vis dėlto jis visuomet buvo įsitikinęs, kad požiūris į tokį supermaistą kaip daigai ar mikrožalumynai tikrai pasikeis, todėl į kandžias replikas tiesiog numodavo ranka.

„Tuo metu daugelis augino galvijus, paukščius, o aš – daigintas sėklas. Nors užsienyje tokie produktai buvo gana populiarūs, Lietuvoje apie juos mažai kas žinojo. Dažnai sulaukdavau ir pašaipių replikų, kad gyvulių pašarą siūlau valgyti žmonėms“, – sako daigintas sėklas daugiau nei 23 metus auginantis R. Grajauskas.

Sulaukė pasisekimo

Pasak ūkininko, veiklos pradžia nebuvo lengva, tačiau rankų jis nenuleido. Vis dėlto iš pradžių daigų auginimas nebuvo pagrindinė jo veikla – 5 dienas per savaitę vyras dirbo samdomą darbą, o savaitgalius leisdavo daigindamas ir išvežiodamas produkciją. Galiausiai atsisuko sėkmė. Augant mikrožalumynų ir grūdinių daigų paklausai, verslas sparčiai plėtėsi, tad R. Grajauskas nusprendė visą dėmesį sutelkti į ūkininkystę: paliko samdomą darbą ir iš vos 10 kvadratinių metų daigyklos persikėlė į dešimt kartų didesnes nuomojamas patalpas.

„Pradėjau važinėti po tarptautines parodas, tobulinti žinias, bandyti naujas rūšis ir plėsti asortimentą. Darbas ėjosi kaip iš pypkės. Dar po dešimtmečio, 2015 metais, ryžausi pasiimti paskolą ir persikelti į nuosavas, pagal aukščiausius standartus įrengtas patalpas, skirtas sėklų daiginimui. Visai netrukus daigintomis sėklomis susidomėjo ir restoranai, sulčių barai. Lietuvių supratimas apie augalinius produktus kardinaliai pasikeitė“, – sako „Iki“ daigus tiekiantis ūkininkas.

- Reklama -

R. Grajauskas pasakoja, kad stengiasi nenutolti nuo šeimos verslo vertybių, todėl pats išvežioja produktus, o savaitgaliais į Panevėžyje įsikūrusią daigyklą jam padėti atvyksta vaikai ir anūkai.

Nauda organizmui

Šiuo metu ūkininko siūlomame asortimente galima rasti daigų, daigintų grūdų, kirptų daigų ir mikrožalumynų. „Daigai – tai jauni augalai arba augalo vaikai. Puikiai žinome, kad kuo gyvulys yra jaunesnis, tuo jo mėsa yra kokybiškesnė. Tas pats ir su daigais, kurie yra labai naudingi žmogaus organizmui. Juose netrūksta įvairių mikroelementų, vitaminų, amino rūgščių ir kitų vertingų medžiagų, kurios stiprina imuninę sistemą“, – aiškina R. Grajauskas.

Ūkininkas patikina, kad daigai – labai universalus produktas, tinkantis ne tik puoši ar gardinti maistą, suteikiant jam įdomesnių skonių ir spalvų, bet ir gaminti įvairius patiekalus.

„Pavyzdžiui, daigintas kviečių sėklas galima sumalti ir iš jų išsikepti kotletus su varške. Daigintos pupelės puikiai tinka įvairioms mišrainėms. Ridikėlių ar garstyčių daigus galima pasibarstyti ant sumuštinių, dėti į salotas, gardinti sriubas, troškinius ir į daugelį kitų patiekalų. Žirnių daigus dažnai naudoja restoranai, nes jie ne tik yra maistingi, bet ir papuošia maistą. Na, o mano mėgstamiausi saulėgrąžų daigai puikiai tinka kokteilių gamybai“, – pasakoja R. Grajauskas.

TOP naujienos

Akių nuovargis: naujojo amžiaus liga ir 5 patarimai, kaip jos išvengti

Žaibišku greičiu besivystančios skaitmeninės technologijos, greitas gyvenimo ritmas ir dažnas stresas šiuolaikinio žmogaus sveikatai kelia vis daugiau problemų. Didžiąją savo laiko dalį praleidžiame biuruose...

Velykų savaitgalį policija ragina likti namuose, priverstiems keliauti – atsižvelgti į patarimus

Artėjant savaitgaliui policijos pareigūnai stiprina savo pajėgas ir stengsis užtikrinti karantino reikalavimų užtikrinimą. Dirbs daugiau nei 3000 pareigūnų, įvažiuojant į miestus ir miestelius bus...

Kaip obuolius nuo obels automobilių dalis raškantys vagys nepristinga idėjų

Vis anksčiau temstant, yra tokių, kurie stengiasi išnaudoti šį tamsųjį laikotarpį – tai vagišiai. Vienos iš sparčiausiai augančių nuostolių sumų šiemet jau yra dėl...

Šiandien pūs apysmarkis vakarų, šiaurės vakarų vėjas, kai kur gūsiai sieks iki 16 m/s

Šiandien žymesnio lietaus nenumatoma. Pūs apysmarkis vakarų, šiaurės vakarų vėjas, kai kur gūsiai sieks iki 16 m/s. Aukščiausia temperatūra 5–10 laipsnių šilumos. Pradėkite investuoti po...

Žuvis ant šventinio stalo: išbandykite gardų tuno terino receptą

Žuvis – vienas tų patiekalų, be kurio neįsivaizduojamas daugelio lietuvių Kūčių stalas. Vieni renkasi silkę, kiti – keptą lašišą ar karpį, o štai naujų skonių ir atradimų pasiilgusiems mažmeninės prekybos tinklas „Rimi“ siūlo išbandyti...

Kavinėms ir restoranams turintiems lauko terasas – apyvartų augimo metas

Vilniaus prekybos centras CUP šiltąjį sezoną pasitinka džiaugdamasis ne tik greta pražydusiu Č. Sugiharos sakurų parku, bet ir su kaupu pernai pasiteisinusia strategija – lauko terasų plėtra. Daugiausia tokių terasų iš visų sostinės prekybos...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS