20.5 C
Joniškis
2024 / 04 / 28

Atsirado blusų? Patarimai, ką daryti

Ar jau skaitėte?

Šiltas ruduo padidino blusų aktyvumą, kenkėjų kontrolės ekspertai jų aptinka ne tik rūsiuose, namuose, kur laikomi gyvūnai, bet ir vaikų darželiuose, gamybinėse patalpose bei viešuosiuose tualetuose. Ką daryti, jei patalpose pastebėtos blusos?

- Reklama -

„Blusos gali tapti košmaru ne tik gyvūnų mylėtojams, bet ir jų namuose nelaikantiems. Šie maži, kraują siurbiantys kenkėjai gali nušokti ilgesnį nei 30 cm atstumą ir taip su drabužiais, daiktais ar gyvūnais atkeliauti į patalpas, kur besimaitindamos krauju blusos gali imti daugintis. Blusos nesirenka, ar tai gyvūno, ar žmogaus kraujas, joms svarbu maitintis. Pastarąjį mėnesį blusas teko naikinti ne tik priešmokyklinukų miegamojoje patalpoje, prekybos centro viešajame tualete, bet ir viename iš mūsų įmonės biurų. Kolega, nuvykęs apžiūrėti kliento gamybinių patalpų, grįžo su blusomis kelnėse”, – pasakoja biologas, UAB „Dezinfa” kenkėjų kontrolės ekspertas Liutauras Grigaliūnas.

Ar tai blusa?

Lietuvoje suskaičiuojama apie 20 blusų rūšių.

Lietuvoje suskaičiuojama apie 20 blusų rūšių. Labiausiai paplitusios katininės, šuninės ir žmoginės blusos. Jos būna rudai juodos spalvos, bet prisisiurbusios kraujo atrodo raudonai juodos. Suaugėliai vabzdžiai yra 0,5–5 mm ilgio.

„Kaip jau minėjau, blusos yra puikios šuolininkės tiek į tolį, tiek į aukštį. Tad, jei patalpose ar augintinio kailyje pastebėjote šokinėjantį gyvį, vertėtų sunerimti, atidžiau apžiūrėti gyvūną, ypač aplink kaklą, uodegą ir pilvą, taip pat augintinio guolį, grindų plyšius, tarpus tarp baldų. Jei radote daugiau panašių padarėlių ar ovalių baltų kiaušinėlių, ant kūno raudonų taškelių, niežėjimą keliančius įkandimus, didelė tikimybė, kad jūsų namuose apsigyveno blusos”, – sako L.Grigaliūnas.

Prižiūrėkite gyvūnus

Auginantys kailiuotus gyvūnus pirmiausiai turėtų juos nedelsdami išmaudyti ir imti gydyti blusas naikinančiomis veterinarinėmis priemonėmis, vėliau naudoti antkaklius, šampūnus nuo blusų ir nuolat juos šukuoti.

„Blusų kūno forma prisitaikiusi laisvai judėti kailyje ar plunksnose, ten jos ir praleidžia daugiausiai laiko, todėl vienas iš pirmųjų žingsnių – gelbėti augintinius blusas naikinančiomis priemonėmis. Vėliau nepamiršti nuolat rūpintis augintinių higiena: reguliariai maudyti ir šukuoti, siurbti ir plauti jų guolius ir neleisti draugauti su bešeimininkiais giminaičiais. Neabejoju, kad gyvūnų šeimininkai, pasitarę su veterinarais, ras geriausią blusų naikinimo ir prevencijos priemonę”, – teigia biologas.

- Reklama -

Susitvarkykite patalpas

Atsiradus blusoms, namus, net baldus ir įvairius plyšius reikia siurbti kelis kartus per dieną, paviršius papildomai valyti šlapia šluoste.

„Blusos gali dėti kiaušinius ant kilimų, kilimėlių ir apmušalų, todėl būtina dažnai siurbti patalpas. Ypatingą dėmesį atkreipti į vietas, kuriose augintiniai praleidžia didžiąją laiko dalį. Išsiurbtas grindis reikėtų išplauti ir nusausinti, taip žūsta blusų lervos. Esant dideliam užkrėstumui naudojami insekticidai. Kenkėjai turi būti naikinami visose užkrėstose patalpose,” – atkreipia dėmesį L. Grigaliūnas.

Naudokite karštį

Tam, kad žūtų blusos, rekomenduojama patalynę, gyvūnų guolius, kilimus, drabužius ir kt. apdoroti karštesniu kaip 50 °C vandeniu. Galima panaudoti plaukų džiovintuvą, garų siurblį karštu oru apdorojant sunkiai prieinamus baldų, grindų tarpus.

„Bet kokiu atveju blusas naikinti reikėtų taikant kompleksines priemones, nes lėliukės gali tūnoti sunkiai prieinamame plyšelyje ir sulaukusios tinkamų sąlygų išsivystyti į suaugusias blusas. Beje, jai padėti kiaušinėlius nėra būtinas kailis. Net viena apvaisinta patelė gali padaryti didelę žalą. Šie kenkėjai sukelia net tik alergiją, jos yra viena iš tuliaremijos, listeriozės, vidurių šiltinės, endeminės žiurkių dėmėtosios šiltinės priežasčių. Taip pat labai svarbu savo aplinką saugoti nuo graužikų, nes jie yra vieni iš dažniausių blusų nešiotojų ir platintojų”, – teigia biologas, kenkėjų kontrolės ekspertas.

Kristina Strakauskienė
Rinkodaros vadovė
UAB „Dezinfa”

TOP naujienos

Įvairiais skoniais pagardinti aliejų galime ir namuose – praktiškos dovanos per šventes pradžiugins artimuosius

Valgomos dovanos vertingos tuo, kad tikrai nedulkės ant lentynos ir ilgai nereikės sukti galvos, ką nusinešti į svečius. Be to, tai puikus būdas sutaupyti...

„Sodros“ išmokos birželį: ką reikia žinoti

Birželio mėnesį dalis senjorų sulauks didesnių pensijų, daugiau gyventojų pasieks nedarbo išmokos, tačiau baigiantis mokslo metams ir nelikus apribojimų veikti ugdymo įstaigoms, ligos išmokų...

Trys paros šalies keliuose – ne be žmonių netekčių

Sausio 22–24 d., penktadienį–sekmadienį, policijos pareigūnai užregistravo, pirminiais duomenimis, 146 eismo įvykius, daugiausia – penktadienį (68) ir šeštadienį (40). Dėl neblaivių vairuotojų kaltės įvyko...

Balandžio 20-oji, pirmadienis, 17 savaitė

Dangaus kūnai: saulė teka 6.06 val., leidžiasi 20.31 val. Dienos ilgumas 14.25 val. Mėnulis (delčia) 27 mėnulio diena Vardadieniai: Gostautas, Eisvydė, Marcijonas, Agnė. Dienos anekdotas Sentencija: Draugas – didžiausias...

Populiarūs šefai: valgykite daugiau vaisių ir daržovių, bulvės nesiskaito

Kas antras vilnietis per mažai valgo vaisių, kas trečias – daržovių, rodo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro naujausias tyrimas. Lapkričio 8-ąją visoje Europoje minint Europos sveikos mitybos dieną, žinomi virtuvės šefai ragina į kasdienę savo...

Namie karamelizuoti saldieji svogūnai – pasigaminkite per pusvalandį, mėgaukitės savaitę

Patiekalų, kuriuose naudojami svogūnai, – nesuskaičiuojama galybė. Ir ne veltui. Svogūnai – natūralus prieskonis, maistui suteikiantis nepaprastą skonį ir praturtinantis vitaminais. Vėlyvą rudenį įtraukti svogūnus į savo racioną svarbu. Mat mėgaujantis šia daržove kasdien...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS