8.3 C
Joniškis
2024 / 03 / 29

Sostinė siūlo technologinį karantinavimosi namuose sprendimą

Ar jau skaitėte?

Vilniaus miesto savivaldybė sukūrė mobiliaisiais telefonais paremtą technologinį sprendimą, kuris leistų nuotoliniu būdu prižiūrėti privalomai karantinuojamus asmenis. Planuojama, kad institucijoms patvirtinus šį būdą stebėti karantine besiizoliavusių asmenų lokaciją, jau kitą savaitę jis galėtų būti naudojamas kaip oficialus įrankis karantino priežiūrai atlikti.

- Reklama -

Šį sprendimą savivaldybė pateikė Sveikatos apsaugos ministerijai bei Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui.

„Komanda intensyviai dirbo keletą dienų, ieškodama optimalaus sprendimo, kuris veiktų nepriklausomai nuo karantinuojamų žmonių kiekio, turėtų galimybę stebėti jų buvimo vietą, būtų lengvai įdiegiamas bei turėtų patikrinimo per atstumą funkciją. Pradinė versija karantino izoliacijoje esančių asmenų stebėjimą leidžia atlikti daug paprasčiau, reikalaujant mažiau tiesioginio pareigūnų įsitraukimo. Sprendimas artimiausiu metu dar bus tobulinamas ir labiau automatizuojamas”, – teigė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Dabar, pasak mero, reikalingas valstybės institucijų patvirtinimas, kad šis sprendimas galėtų pradėti veikti praktikoje. Kol kas jis testuojamas tik su savanoriais. Artimiausiu metu juo būtų galima stebėti iki kelių šimtų karantine esančių asmenų, o tokiu būdu ištestavus – technologinis sprendimas tiktų ir didesniems stebimų žmonių kiekiams.

Technologija veikia mobiliuosiuose telefonuose ar kituose įrenginiuose, kaip vietos nustatymo platformą naudodama Google Maps aplikaciją, ir asmeniui autentifikavusis per elektroninius valdžios vartus. Kiekvienas sutikęs karantinuotis namuose, patvirtintų leidimą stebėti jo lokaciją viso karantinavimosi periodo metu. Šios technologijos pagalba žmogaus lokacija matoma dviejų metrų tikslumu, todėl asmens stebėjimui nebūtinai reikia vykti į jo gyvenamąją vietą. Su žmogumi bet kada būtų galima susisiekti paprašant atsiųsti savo nuotrauką, kuri leistų įsitikinti, kad asmens nurodytoje saviizoliacijos vietoje yra būtent tas žmogus.

- Reklama -

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus patarėjos IT klausimais Eglės Radvilės teigimu, planuojama, kad šis sprendimas jau artimiausiu metu galės tapti savarankiška aplikacija, nors šiuo metu gali veikti ir be jos.

„Technologijos visada paprastina žmonių darbą, šįkart tai būtų pagalbininkas savivaldybėms, Sveikatos apsaugos ministerijai, policijai. Tačiau šių institucijų neatstotų – mobilus telefonas nėra čipas žmogaus kūne, todėl piktnaudžiavimai visada įmanomi. Protingai derinant technologiją su tarnybų veiksmais, galime turėti efektyvų rezultatą”, – sakė E. Radvilė.

Tie, kurie privalės savo izoliacijos metu naudoti šį sprendimą, turės užsiregistruoti Vilniaus miesto savivaldybės svetainėje naudodamiesi el. valdžios vartais, tuomet pagal instrukciją įsidiegti sprendimą savo išmaniajame telefone. Karantinuotuosius realiu laiku internete stebės savivaldybės operacijų centro atstovai, o fiziniam jų patikrinimui jau pasitelkti “Susisiekimo paslaugų” kontrolieriai bei viešosios tvarkos darbuotojai. Privažiavus jiems prie karantinuojamo asmens pastato, šio asmens paprašoma pamojuoti balkone ar per langą – tokiu būdu įsitikinant, kad žmogus yra numatytose patalpose.

Planuojama, kad jau kitą savaitę ši technologija apsijungs su naujai kuriama aplikacija, kurios tikslas bus ne tik stebėti žmogų, bet su paties žmogaus sutikimu rinkti informaciją apie jo sveikatą ir pagal tai siųsti individualius patarimus dėl viruso pavojų.

Savivaldybė primena, kad privaloma saviizoliacija svarbi dėl pačių gyventojų ir jų artimųjų sveikatos.

Už privalomai izoliuojamus gyventojus atsakingi savivaldybės darbuotojai stebėtų asmenų buvimo vietą ir organizuotų fizinę patikrą. Neradus asmens jam izoliuotis paskirtoje vietoje, būtų informuojamas NVSC, prireikus – ir kviečiama policija. Taip pat pagal Administracinių nusižengimų kodeksą Savivaldybės pareigūnai už Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimus gali asmenis patraukti administracinėn atsakomybėn ir skirti baudas.

Neringa Kolkaitė
Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus Ryšių su žiniasklaida specialistė
Vilniaus miesto savivaldybė

TOP naujienos

Svarbūs ryšio pokyčiai palies visus: kas keičiasi ir kokių veiksmų būtina imtis nedelsiant?

2024 m. Lietuvoje keisis telefonų kodai – skambinant įprastą „8“ numerio pradžioje netrukus pakeis „0“. Aida Lumbytė, „Tele2“ produkto vadovė, primena, kad skambinti naudojant...

Vasario 27-oji, šeštadienis, šiandien optimisto diena

Vasario 27-oji, šeštadienis, 9 savaitė. Saulė teka 7.13 val., leidžiasi 17.51 val. Dienos ilgumas 10.38 val. Mėnulis (pilnatis). Geras SUDOKU, čempionatas čia » Vardadieniai: Gabrielius, Gabrielė, Fortūnatas, Gentvilas, Leandras,...

Kaip išsirinkti išmanųjį laikrodį? 3 naudingi patarimai

Mėgstantiems aktyviai leisti laisvalaikį išmanieji laikrodžiai ir apyrankės yra vienas svarbiausių vasaros aksesuarų. Jie ne tik skaičiuoja jūsų žingsnius, matuoja širdies ritmą ir seka...

Įsigaliojo naujos mokestinės vertės NT, jo vertė paaugo dešimtadaliu

Įsigaliojo naujos statinių mokestinės vertės. Visas Lietuvoje esantis registruotas ir įvertintas nekilnojamasis turtas, naujausiu Registrų centro vertinimu, vertas beveik 119 mlrd. eurų. Palyginti su praėjusių...

Savarankiškai dirbantiems asmenims – dar dvi paramos galimybės

Individualiai veikiantys asmenys vėl gali teikti prašymus gauti subsidijų veiklos likvidumui palaikyti, o netrukus ir pretenduoti į kitą paramos formą - kompensaciją daliai pastoviųjų veiklos išlaidų padengti. Geras SUDOKU, čempionatas čia » Tokia galimybė atsirado, kai...

Rotavirusas ir norovirusas jau lipa ant kulnų: vaistininkė įvardijo, kokias klaidas daro užsikrėtusieji

Žiemos virusais vadinamos rotavirusinė ir norovirusinė infekcijos tapo gana dažnu šių dienų palydovu – vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Greta Šimkė pastebi, kad vis daugiau pacientų kreipiasi dėl netikėtai kasdienybę apkartinusių virškinamojo trakto sutrikimų. Nors...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS