11.1 C
Joniškis
2024 / 03 / 28

Kaip didinti atsparumą antibiotikams: pataria specialistai

Ar jau skaitėte?

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“ primena, kad kasmet lapkričio 18 d. yra minima Europos supratimo apie antibiotikus diena, o lapkričio 18–24 d. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė Supratimo apie antibiotikus savaite, kuri nuo 2020 m. vadinama Supratimo apie antimikrobines medžiagas savaite. Šios savaitės tikslas – visame pasaulyje didinti supratimą apie atsparumą antimikrobinėms medžiagoms ir taip padėti sulėtinti vaistams atsparių infekcijų vystymąsi ir plitimą.

- Reklama -
Antibiotikai. Nuotrauka Adam Nieścioruk iš Unsplash.

Atsparumas antibiotikams – viena didžiausių grėsmių

Antibiotikams atsparių bakterijų atsiradimas ir paplitimas yra didelė visuomenės sveikatos problema ir grėsmė pacientų saugumui bei didelė ekonominė našta visame pasaulyje, teigia „Vilnius sveikiau“ sveikatos specialistai. Atsparumas antibiotikams padidina sveikatos priežiūros išlaidas, pailgina gydymo ligoninėje laiką ir didina mirtingumą.

Jis atsiranda natūraliai laikui bėgant, dažniausiai dėl genetinių pokyčių. Tačiau piktnaudžiavimas antibiotikais pagreitina šį procesą. Veikiamos vaistų, jiems jautrios bakterijos žūva, o atspariosios gali toliau augti ir daugintis. Šios atsparios bakterijos gali plisti ir sukelti infekcijas tiems žmonėms, kurie antibiotikų nevartoja.

Kas yra netinkamas antibiotikų vartojimas?

„Vilnius sveikiau“ specialistai antibiotikus pataria vartoti pagrįstai, pavyzdžiui, nevartoti jų peršalus ar sergant gripu. Tokias ligas sukelia virusai, tad antibiotikai pasveikti nepadeda: jie nemažina karščiavimo ir nemalšina tokių simptomų kaip kosulys, čiaudulys. Virusų antibiotikai neveikia, jie skirti tik bakteriniams susirgimams gydyti ir gali būti skiriami tik gydytojo.

- Reklama -

Antibiotikai vartojami neteisingai, kai sutrumpinamas gydymo kursas, vartojamos mažesnės dozės ar nesilaikoma reikiamo režimo (vaistai vartojami kartą per dieną vietoj dviejų ar trijų, kaip nurodyta), vaisto kiekis organizme bus nepakankamas, bakterijos išgyvens ir gali tapti atsparios.

Kodėl atsparumas antibiotikams yra problema?

Atsparių bakterijų sukeltas infekcijas gydyti labai sunku: įprastai vartojami antibiotikai nebėra veiksmingi ir gydytojai turi parinkti kitus. Dėl to tinkamas pacientų gydymas gali būti pradėtas per vėlai, gali kilti komplikacijų, infekcija gali baigtis net mirtimi. Be to, pacientui gali reikėti intensyvesnės priežiūros bei alternatyvių ir brangesnių antibiotikų, kurie gali turėti žalingesnį šalutinį poveikį.

Dėl antibiotikams atsparių bakterijų sukeltų infekcijų Europoje kasmet miršta 33 tūkst. žmonių, o visame pasaulyje – apie 700 tūkst. žmonių. Vienas geriausiai atsparumą antibiotikams iliustruojančių pavyzdžių – tuberkuliozė, kuri yra antroji pagal dažnį mirties nuo užkrečiamųjų ligų priežastis pasaulyje. 2019 m. paskelbtos Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) ataskaitos duomenimis, Lietuva, Latvija ir Estija išlieka šalimis, kuriose registruojama daugiausia vaistams atsparios tuberkuliozės atvejų.

Problemą siūlo išspręsti keliais būdais

„Vilnius sveikiau“ specialistai atkreipia dėmesį, kad atsakingai vartojant antibiotikus, galima padėti užkirsti kelią atsparių bakterijų vystymuisi ir išsaugoti antibiotikų veiksmingumą. Todėl svarbu žinoti, kada dera vartoti antibiotikus ir kaip juos vartoti atsakingai. Mažinant atsparumą antibiotikams svarbus kiekvieno mūsų vaidmuo.

Kaip antibiotikus vartoti atsakingai?

  • Vartoti tik paskyrus gydytojui.
  • Laikytis nustatyto antibiotikų vartojimo kurso, nenutraukti jo pasijutus geriau.
  • Nevartoti antibiotikų, likusių nuo praėjusio gydymo.
  • Nesidalyti ir nevartoti kitiems paskirtų antibiotikų.

Atsakingas antibiotikų vartojimas – tai kiekvieno iš mūsų indėlis į antibiotikų efektyvumo išsaugojimą bei sparčiai plintančio antimikrobinio atsparumo mažinimą.

Daugiau apie atsakingą atibiotikų vartojimą rasite rasite šiame vaizdo įraše:

Solveiga Ramanauskienė
Vilniaus m. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus
viešųjų ryšių specialistė

TOP naujienos

Horoskopai birželio 28 dienai

AVINASPadėtis susikomplikavo labai greitai ir jau nebėra kelio atgal. Užuot stengęsis ištraukti uodegą iš spąstų, verčiau ją nukirskite. Šįkart bus paprasčiau išsilaižius žaizdas mėginti...

Nuo ketvirtadienio orai žymiai keisis

Niūrius ir šaltus orus lemia ryčiau Lietuvos apsistojęs ciklonas, nuo ketvirtadienio orai žymiai keisis. N24.lt - Naujas informacinis portalas! Rugsėjo 22-os dieną debesuota, vakarinėje šalies pusėje...

Juos privaloma valgyti žiemą: kaip gerųjų bakterijų gauti ne tik iš piliulių

Padėti sustiprinti imuninę sistemą, palengvinti lėtinių ligų simptomus, sumažinti uždegiminius procesus, sureguliuoti virškinimą, pagražinti odą ir netgi pakelti nuotaiką. Tai yra tik dalis naudų,...

Imbiero stebuklai: saugo nuo peršalimo ir netgi padeda mesti svorį

Jau tapo įprasta, kad prasidėjus šaltajam sezonui dažno namuose gardžiai pakvimpa imbieru. Šis vienas sveikiausių ir skaniausių prieskoninių augalų pasaulyje naudojamas tiek maistui ruošti,...

Loterijoje laimėtas 1,58 mlrd. dolerių „aukso puodas“

Jungtinėse Valstijose laimėtas 1,58 mlrd. dolerių (1,44 mlrd. eurų) „aukso puodas“. Laimingas bilietas pirktas Floridoje, antradienio vakarą pranešė loterijos „Mega Millions“ operatorė. Laimingi lošimo skaičiai buvo 13, 19, 20, 32 ir 33 bei papildomas...

Šiandien žymesnio lietaus nenumatoma. Kai kur tvyros rūkas

Šiandien žymesnio lietaus nenumatoma. Kai kur tvyros rūkas. Aukščiausia temperatūra 11–16, pietiniuose rajonuose vietomis iki 18, vakariniame šalies pakraštyje 7–10 laipsnių šilumos. Balandžio 1-os naktį vietomis šiauriniuose rajonuose, dieną daug kur palis, kai kur su...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS