Vienintelė komercinės šaldymo įrangos gamintoja visose Baltijos šalyse „Freor LT“ kreipėsi į teismą dėl be pagrindo skirtų valstybės baudų ir sankcijų už karo pabėgėlio iš Ukrainos įdarbinimą. Įmonė teismui apskundė Lietuvos Respublikos Valstybinės darbo inspekcijos nutarimus, kuriuose bendrovė ir jos vadovas kaltinami nelegaliu verslu. Vis tik į tai neatsižvelgusi Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pranešė įtraukusi bendrovę į nepatikimų įmonių sąrašą, nors apeliacinis procesas tik įsibėgėjo.
Nubausti dėl įdarbinto karo pabėgėlio iš Ukrainos
Kaip jau skelbta, daugiau nei 23 metus rinkoje esanti „Freor LT“ įmonė, nuo pat karo pradžios remianti Ukrainą, buvo apkaltinta nelegaliu darbu. Karo pabėgėliui iš Ukrainos, „Freor LT“ dirbusiam 17 mėn. nuo 2022 m. rugpjūčio, išvykus ieškoti darbo į Vokietiją paaiškėjo, kad vyro leidimas gyventi ir dirbti ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europos Sąjungoje nuo praėjusių metų kovo mėnesio yra pasibaigęs, tačiau to nei pats ukrainietis, nei įmonė ar valstybės institucijos nepastebėjo. Atitinkamai asmuo nedelsiant buvo deportuotas iš Vokietijos atgal į mūsų šalį.
Jam grįžus ir bandant prasitęsti leidimą gyventi ir dirbti Lietuvoje paaiškėjo, kad institucijos ne tik, kad nepastebėjo Lietuvoje dirbančio ukrainiečio su pasibaigusiu gyventi ir dirbti mūsų šalyje leidimu, bet ir už jį ėmė ir visus privalomuosius mokesčius iš „Freor LT“ bendrovės. Vis tik į šiuos aspektus ir spragas įstatyminėje ir reguliuojamoje šalies teisinėje struktūroje atsižvelgta nebuvo, o už institucijų reguliavimo spragas teko atsakyti ne kam kitam, kaip „Freor LT“ ir jos vadovui.
Nesutinka su skirta kone kelių tūkstančių eurų bauda
Dėl šios situacijos dar šių metų liepos 23 d. „Freor LT“ vadovas Rytis Bernatonis sulaukė LR Valstybinės darbo inspekcijos nutarimo dėl skirtos baudos už, kaip teigiama, vykdytą nelegalią veiklą. Valstybinė darbo inspekcija dėl įmonėje dirbusio karo pabėgėlio iš R. Bernatonio ir bendrovės bendrai pareikalavo beveik kelių tūkstančių eurų.
„Institucija man, kaip bendrovės direktoriui, liepos pabaigoje skyrė administracinę 1000 eurų baudą, atitinkamai įmonė, kaip juridinis asmuo už tuos pačius, kaip teigia institucijos, užimtumo įstatymo pažeidimus, yra įpareigota sumokėti 868 eurų baudą. Su šiomis sankcijomis nesutikome ir neketiname taikstytis, tad sieksime visko, jog būtų panaikinti šie nutarimai“, – sako „Freor LT“ vadovas.
Nutarimas pasiekė teismą
Įmonės interesus ginanti advokatų kontoros „Sorainen“ teisininkė Jurgita Karvelė priduria, jog šis teisinis žingsnis – itin svarbus. Anot advokatės, tai raginimas valstybės institucijas atsigręžti į esamas spragas, trukdančias vystyti šalies verslą.
„Šios skirtos baudos – tik dalis to, ką įmonei atneša nubaudimas už nelegalų darbą. Greta finansinių nuostolių atsiranda ir dideli bei verslui skaudūs suvaržymai, kaip pavyzdžiui, suspenduojama galimybė įdarbinti įmonėje užsieniečius ar dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, nes bendrovė išsyk įtraukiama į „juoduosius sąrašus“. Ši pusė – daug opesnė, nei pati piniginė bauda, o „Freor LT“ atveju – nepagrįsta, tad negalime sutikti su Valstybinės darbo inspekcijos nutarimais, kuriuos, tikimės, panaikins tiek Vilniaus miesto apylinkės teismas, tiek Regionų administracinio teismo Šiaulių rūmai“, – teigia advokatė.
„Apmaudi“ VMI klaida
Anot J. Karvelės, įmonės teisininkai, gavę Valstybinės darbo inspekcijos nutarimus, operatyviai kreipėsi į teismą, tad minėti nutarimai neįsiteisėjo. Tačiau į tai neatsižvelgdama VMI automatiniu pranešimu informavo, kad bendrovę „Freor LT“ jau įtraukė į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašą.
„Kol vyksta apeliacinis procesas, kaip „Freor LT“ ir jos vadovui skirtų nutarimų atveju, įmonė negali būti įtraukiama į jokius sąrašus, kadangi nutarimai nėra įsiteisėję. Susisiekus su VMI institucija patvirtino, kad įvyko klaida ir VMI lauks galutinių teismų sprendimų, bet jokio pranešimo apie įvykusią klaidą taip ir neatsiuntė, o visą informaciją apie situaciją pateikė telefonu, kuomet patys ėmėme ieškoti atsakymų. Taigi, ir vėl „Freor LT“ susidūrė su institucijų nesusikalbėjimu ir atsakomybės stoka“, – pasakoja „Freor LT“ interesus atstovaujanti teisininkė.
Baudžiami už suteiktą pagalbą karo pabėgėliui
R. Bernatonis priduria, jog ši situacija – atspindys to, su kuo tenka susidurti šalies verslams, o valstybės institucijoms už padarytas klaidas, kurios daro įtaką įmonių veiklai, atsakyti netenka: „Šis VMI atvejis – tik dar vienas pavyzdys, parodantis verslo sektoriaus bejėgiškumą šalyje prieš esamus įstatymus ir jų spragas. Gaila, kad į šį įvykių epicentrą patekome viso labo įdarbinę žmogų, bėgusį nuo karo siaubo ir dabar už tai mokame savo ilgametės bei nepriekaištingos reputacijos kaina.“