6.7 C
Joniškis
2024 / 03 / 29

27-erių kaunietė Eglė apie skaitmeninio raštingumo mokymus: jeigu nori tobulėti, neturi būti dėl to gėda

Ar jau skaitėte?

Jei tik kalbama apie šiuolaikines technologijas ir internetą, nuolat kartojama, kad jaunoji karta yra išnaršiusi skaitmeninį pasaulį ir žinių šioje srityje jai netrūksta. Tačiau kaip ir kiekvienoje istorijoje yra žodelis „bet“. Pandemija, atskleidusi daug netikėtumų apie mūsų visuomenę, parodė, kad jaunajai kartai taip pat trūksta kartais ir visiškai elementarių skaitmeninio raštingumo žinių, pavyzdžiui, kaip pasirašyti dokumentą nuotoliniu būdu.

- Reklama -


Praėjusiais metais paskelbti „Eurostat“ duomenys atskleidė, kad Lietuvos jaunimas (16-24 metų) Europos Sąjungoje pirmauja pagal turimus bazinius ir aukštesnio lygio skaitmeninius gebėjimus – 93 proc. šalies jaunuolių turi puikius minėtus įgūdžius. Antrą vietą sąraše dalijamės su Estija ir Nyderlandais, o nusileidžiame tik Kroatijai. Atrodo, kad jaunajai kartais nebėra, ko mokytis, tačiau realybė yra kitokia – visos spragos atsiskleidžia tuomet, kai kalbama apie profesionalius įgūdžius.

Eglė Jankauskienė.

„Jaunoji karta, žmonės iki 30-ties, turi puikius įgūdžius laisvalaikiui, pavyzdžiui, geba naudotis socialiniais tinklais ir pan. Tačiau viskas apsiverčia aukštyn kojomis, kai kalbame apie profesionalius skaitmeninius įgūdžius, kurie yra būtini darbo rinkoje ar kitiems dalykiniams reikalams. Tokiais atvejais pamatome, kad ir jauniems žmonėms gali pritrūkti skaitmeninių įgūdžių“, – sako asociacijos „Langas į ateitį“ veiklų vadovė Jurgita Vasilavičiūtė–Garunkštienė.

Eglė Jankauskienei – tik 27-eri, tačiau nepaisydama stereotipo, kad jauni žmonės puikiai išmano, kaip naudotis išmaniosiomis technologijomis ir internetu, ji pati išbandė nuotolinius projekto „Prisijungusi Lietuva“ organizuojamus skaitmeninio raštingumo mokymus ir tai rekomenduotų padaryti visiems bendraamžiams.

Bendrauja su bendraamžiais, kuriems trūksta žinių

Darbe E. Jankauskienei tenka bendrauti su jaunais žmonėmis. Pašnekovė sako pastebėjusi, kad jiems dokumentų pasirašymas elektroniniu parašu kartais būna rimtas iššūkis.

- Reklama -

„Atrodo, socialiniais tinklais moka naudotis, bet viešojo administravimo informacinėmis sistemomis, kur labai aiškiai aprašyta, kaip sistema naudotis, nepavyksta. Kartais tai gali būti ir teksto suvokimo problemos, nes dažnas nenori skirti laiko įsigilinti, o tik paviršutiniškai prabėga. Kas keisčiausia, ypatingai sunku šia sistema naudotis 18-22 metų žmonėms, nors jie užaugo su informacinėmis technologijomis“, – pastebėjimais dalijasi ji.

Apie nemokamus skaitmeninio raštingumo mokymus moteris sužinojo iš vietinės bibliotekininkės. Nuo praėjusių metų lapkričio jai teko išklausyti kursus trimis skirtingomis temomis.

„Rinkausi iš programų, kurios man aktualios tiek darbe, tiek kasdienybėje. Man naudingiausi buvo mokymai apie „Google“ paskyrą ir jos turimas funkcijas. Ši paskyra labai naudinga, kai reikia persiųsti didelės apimties failus, nuotraukas, ko neįmanoma padaryti paprastu e. paštu. Taip pat buvo proga prisiminti debesų talpyklas. Vertinga buvo išmokti ir tai, kaip nustatyti automatinį laiškų išsiuntimą e. paštu. Dar gilinau žinias, kaip efektyviai naudotis „Excel“ skaičiuokle. Tai aktualu kasmet darbe ruošiant ataskaitas, be šito įrankio sunku išsiversti“, – vardija ji.

Mokytis reikia ir po mokyklos bei universiteto

Pasak E. Jankauskienės, pasimokyti apie šiuolaikines technologijas ir internetą vertinga ne tik vyresniems žmonėms, tačiau ir dar neturintiems 30-ties metų.

„Pavyzdžiui, aš turiu ir socialinės pedagogikos bakalaurą, ir viešojo administravimo magistrą, tačiau neabejoju, kad žinias reikia nuolat gilinti ir stengtis nepamiršti seniau įgytų įgūdžių – todėl ir reikia mokytis visą gyvenimą. Jeigu nori tobulėti, neturi būti dėl to gėda. Juk visų mūsų žinių lygis yra skirtingas“, – įsitikinusi pašnekovė.

Ji priduria, jog apskritai su skaitmeninių įgūdžių stygiumi labiausiai susidūrė vos įstojusi į universitetą – studijuojant bakalaurą, jai teko mokytis daugybės „Excel“ ir „Word“ programų funkcijų, su kuriomis mokykloje nebuvo supažindinta, vėliau žinias moteris gilino magistro studijose. E. Jankauskienė sako greitai išeisianti į motinystės atostogas, bet žada nesustoti mokytis net ir augindama vaiką.  

Pagilinti ar prisiminti įgūdžius skaitmeninėje erdvėje verta dalyvaujant nuotoliniuose skaitmeninio raštingumo mokymuose, kuriuose galima rinktis net iš 11-os skirtingų temų. Norintys įgyti ar pagilinti turimas skaitmeninio raštingumo žinias į mokymus gali registruotis interneto svetainėje www.prisijungusi.lt arba tuo pasidomėti paskambinę telefonu 862020961. Projekto „Prisijungusi Lietuva“ organizuojamuose mokymuose dalyvavo daugiau nei 89 tūkst. įvairaus amžiaus šalies gyventojų.

Birutė Stanevičienė
Asociacija „Langas į ateitį“
Informavimo ekspertė

TOP naujienos

Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų už elektrą permoka?

Elektros kainoms pastaruoju metu nukritus žemiau valstybės kompensuojamų 28 centų už kilovatvalandę (ct/kWh) ribos, daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų vis dar moka pagal didesnį...

Nerimaujate, dėl ekranų pavojaus vaikui? Atsitraukite nuo ekranų patys!

Skundžiamės, kad niekur nespėjame, tačiau ištisas valandas praleidžiame prie abejotinos vertės vaizdo įrašų internete. Jei tą patį daro mūsų vaikai, tai gali pagadinti jų...

Horoskopai sausio 28 dienai

AVINASSvarbus jūsų sprendimas turi patikti ir visai šeimai. Tai nėra jūsų vieno reikalas. Saugokitės užgauti kieno nors jausmus. Jei pavyks rasti visus patenkinantį kompromisą,...

Sausio 10-os dieną vietomis truputį pasnigs

Artimiausiomis dienomis snigs mažai, pašals stipriau. Sausio 9-os dieną žymesnių kritulių nenumatoma. Kai kur plikledis. Vėjas pietų, pietryčių, 4–9 m/s. Temperatūra nuo 3 laipsnių šalčio...

Kur keliausime 2021-aisiais?

Kol keliones visame pasaulyje pristabdžiusi antroji koronaviruso banga, turizmo sektorius šį laikotarpį išnaudoja 2021 metų atostogų sezono planavimui. Optimizmo ateinančiais metais didžiausiems kelionių organizatoriams teikia pasaulyje prasidėjusi vakcinacija, partnerių veiklos prisitaikymas prie eksptremalios situacijos...

Kaip tinkamai konservuoti ankštines daržoves

Vasarą svarbu mėgautis ne tik šviežiomis sodų bei daržų gėrybėmis, bet ir pasirūpinti jų atsargomis šaldiklyje. Kulinarijos technologė L. Barčaitė namuose kviečia užsišaldyti ne tik įvairių uogų, bet ir skirtingų ankštinių daržovių – šparaginių...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS